Vissza

Ezeket érdemes tudnunk az élelmiszeripari tömlőkről

Ezeket érdemes tudnunk az élelmiszeripari tömlőkről

Aktuális cikkünkből kiderül, pontosan milyen felhasználási területei ismertek a különféle élelmiszeripari tömlőknek. Kitérünk továbbá arra is, hogy az egyes tömlők között pontosan milyen műszaki különbségekről beszélhetünk.

Az élelmiszeripari tömlőkről általában

Az élelmiszeripari tömlőknek számos fajtáját különböztethetjük meg egymástól. Az egyes típusok között eltérés mutatkozhat a tömlő külső és belső átmérőjében, annak üzemi és repesztési nyomásának mértékében, súlyában és maximális hosszában.

Mire használhatjuk az élelmiszeripari tömlőket?

Az egyes rugalmas tömlőket használhatjuk begyűjtési tömlőként vagy lefejtőként (szívó és szívó-nyomó tömlők) különféle tartályoknál. A zsíroknak, illetve a forró víznek és gőznek ellenálló tömlőket vágóhidakon is szívesen alkalmaznak, illetve használhatók olívaolaj és egyéb zsíros, olajos ételek szállítására. 

Bizonyos tömlőket kifejezetten italok, például borok, üdítők, gyümölcslevek, illetve víz kitöltésére is alkalmazhatunk, illetve számontartunk festékek, ételfestékek és granulátumok szállítására alkalmas tartálykocsikon használható tömlőket is.

A leggyakrabban tehát olyan élelmiszeripari gumitömlőkről beszélhetünk, amelyek ellenállnak az állati és növényi eredetű zsíroknak és olajoknak. Fontos megjegyezni, hogy az élelmiszertömlők többsége viszonylag érzékeny a szárnyas zsírokra, ezért ilyen esetben speciális tömlő használata javasolt. Ezenkívül léteznek italgyári üzemek felhasználására gyártott gumitömlők, illetve tejipari tömlők is.

Miben különböznek egymástól az egyes élelmiszeripari tömlők?

Az állati és növényi zsíroknak és olajoknak ellenálló gumitömlők jellemzően (acélspirál betétes), szintetikus textilszövettel rendelkeznek. Üzemi nyomásuk 10 bart tesz ki, és -15 - 95 °C hőmérséklet között képes ideális működésre. Belső átmérőjét tekintve 10, 13, 19 és 25 mm lehet.

A tejtermékek esetében használt tömlők szintetikus textilszövettel készülnek, nyomásuk pedig megegyezik az élelmiszeriparban használt tömlőkével, tehát 10 bar. Ideális működési hőmérsékletük - 25 - 80 °C között mozog, belső átmérőjük pedig 13-65 mm-ig terjedhet.

 

Nemzetközi szállításhoz keresse fel külföldi webáruházunkat: https://www.rubberstore.eu/hoses-158/food-grade-hose-188

2018. Március 26.